Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty ponownie wracają do łask. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze pojawiły się w nowej odsłonie. Są piękniejsze, bardziej stylowe i lepiej się prezentują. Po drugie pojawiły się również w domach, a nie tylko jako ozdoby pomników. Na rynku jest również ich większy wybór, dzięki czemu osoby nimi zainteresowane mogą dopasować kompozycję do własnych potrzeb. Ich niezaprzeczalną zaletą są również niskie wymagania. W przeciwieństwie do roślin nie można ich przelać wodą, wystawić na nadmierne słońce czy zapomnieć o dodaniu odżywki. Najważniejsze jest to, aby je regularnie czyścić. W ten sposób zachowują świeżość i piękny wygląd. Jak zatem pielęgnować kwiaty sztuczne? O czym pamiętać?

Jak przebiega pielęgnacja sztucznych kwiatów?

peonia 910bChoć sztucznych kwiatów nie trzeba podlewać, warto je regularnie czyścić. Dzięki temu dłużej utrzymują swój kolor i kształt. Jeśli regularnie pielęgnujemy kompozycję, to mniej pracy wymaga. Pierwszą czynnością powinno być usunięcie kurzu. Można to zrobić za pomocą delikatnej, bawełnianej ściereczki lub specjalnej miotełki do kurzu. Praktycznym rozwiązaniem jest również użycie odkurzacza, ale z odpowiednią końcówką i minimalną siłą ssącą. Na szczęście sztuczne kwiaty mają specjalną powłokę, która zabezpiecza je przed przyleganiem kurzu. Dzięki temu też łatwiej je czyścić na mokro.

Jak wygląda odświeżanie krok po kroku?

Po usunięciu kurzu można przystąpić do sprzątania za pomocą wilgotnej ściereczki. Innym sposobem jest włożenie kwiatów pod strumień bieżącej wody. Można tak postąpić z girlandą kwiatową. Należy jednak pamiętać, że mokre girlandy sztucznych kwiatów, trzeba dokładnie wysuszyć, by nie powstała na nich pleśń. Na koniec można spryskać je środkiem nabłyszczającym. Dzięki temu kwiaty oraz liście będą pięknie błyszczeć. Oprócz wiązanek do wazonu dostępne są w sprzedaży również większe rośliny doniczkowe. Jak o nie dbać? Aby dokładnie je wyczyścić, warto rozłożyć je na pojedyncze elementy. Jeśli nie mamy na to czasu, można po prostu zetrzeć zalegający na nich kurz. Praktycznym rozwiązaniem jest natomiast użycie suszarki z chłodnym nawiewem, która zadziała jak miotełka. Jest jednak znacznie bardziej skuteczna. Aby uniknąć dużej ilości kurzu i brudu, podobnie jak w przypadku wiązanek, należy dbać o regularne ich czyszczenie. Dzięki temu na bieżąco usuniemy zabrudzenia. Tym samym unikniemy też czasochłonnej i wymagającej pracy w przyszłości.

Jak odświeżyć kolor sztucznych kwiatów?

flower box swiateczny 6923Aby odżywić kolor kwiatów, wystarczy zastosować kilka, prostych technik. W tym celu należy przygotować torbę papierową oraz sodę oczyszczoną. Do torby wsypać około 1/4 szklanki proszku i umieścić tam też kwiaty. Całość zamknąć i potrząsnąć zawartością. Po kilku wstrząsach można otworzyć torebkę i wyjąć kwiaty. Soda wykazuje działanie oczyszczające, ale w tym wypadku również odświeża kolor. Po wyjęciu kwiatów można je opłukać wodą. Jak pielęgnować sztuczne kwiaty z plastiku i silikonu? Podobnie jak w przypadku pozostałych- wcześniej omówionych- rodzajów, należy usunąć najpierw kurz. Przyda się do tego wilgotna ściereczka. Alternatywnie można kwiaty włożyć pod strumień wody. Czasami rozmiary doniczki nie pozwalają na przesuwanie jej, dlatego kwiaty można spryskać wodą. W dalszym kroku przetrzeć je szmatką. Na koniec sztuczne kwiaty suszymy. Jeśli ich rozmiary na to pozwalają, można czyszczenie przeprowadzić na zewnątrz i pozostawić do wyschnięcia na słońcu. Ostatnim elementem jest aplikacja preparatu nabłyszczającego. Jaki środek będzie odpowiedni? W tym celu można użyć wszystkich preparatów nabłyszczających do tworzyw sztucznych. Natomiast gdy kwiaty są kolorowe, warto zwrócić uwagę czy środek nabłyszczający nie ma w składzie pigmentów. Najlepiej jeśli produkt jest bezbarwny. Można zakupić zarówno specjalny preparat nabłyszczający do kwiatów sztucznych, jak i spray do czyszczenia kokpitów. Aby nabłyszczyć i poprawić intensywny kolor, warto zastosować płyn do szyb z dodatkiem amoniaku. Dokładne czyszczenie, które zawiera wszystkie omówione tutaj kroki, można wykonać kilka razy w roku. Na bieżąco należy jednak usuwać kurz i inne zabrudzenia.

Zobacz także:

Jak dbać o sztuczne kwiaty z tworzyw materiałowych i tekstylnych?

W hurtowni kwiatów sztucznych dostępne są nie tylko silikonowe kwiaty, ale również wykonane z materiałów tekstylnych. Hurtownia roślin sztucznych to miejsce, które oferuje znacznie szerszy ich wybór. Pielęgnacja tworzyw materiałowych wymaga większych nakładów pracy. Podobnie jak w przypadku pozostałych tworzyw zaczynamy od usunięcia kurzu. Tutaj jednak do mycia na mokro można użyć delikatnego płynu do naczyń. Wcześniej jednak należy przeprowadzić test, który wykaże, czy środek myjący nie spowoduje odbarwień lub innych reakcji materiału. Jeśli nie widać żadnych zmian, można nim umyć całą powierzchnię kwiatów.

Podsumowując, choć pielęgnacja kwiatów sztucznych jest zdecydowanie prostsza niż naturalnych, również wymaga trochę uwagi. Najważniejsza jest regularność oraz usuwanie kurzu. Pozostałe zabiegi można potraktować jako dodatkowe.