Technologie produkcji drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne przygotowywane jest wewnątrz tartaków. Współczesne tartaki wykorzystują nie tylko autoklawy próżniowo-ciśnieniowe, ale również maszyny CNC. Oczywiście nie może zabraknąć tradycyjnych strugarek oraz urządzeń przecierających. Przyda się także biuro, w którym możliwe będzie szczegółowe modelowanie konstrukcji za pośrednictwem komputerów.
Dokładny wygląd oraz wyposażenie tego rodzaju fabryki różni się w zależności od rodzaju produkowanego drewna konstrukcyjnego https://konsbud.com/. Tartaki mogą specjalizować się w produkcji tarcicy klejonej poprzecznie, suszonej i struganej, czy też drewna malowanego ręcznie. Na popularności zyskują jednak materiały prefabrykowane, które pozwalają na szybki i prosty montaż. Każdy z powyższych typów drewna konstrukcyjnego posiada swoje optymalne zastosowanie. Warto więc zapoznać się z warunkami, w których stosowanie danych rodzajów produktów drewnianych będzie opłacalnym wyborem.
Najpowszechniej używany rodzaj tarcicy w tartakach
O ile rodzaj wyposażenia ma wpływ na to, jakie produkty mogą powstać w danym tartaku, każda taka fabryka musi zadbać o to, aby produkowane w niej drewno konstrukcyjne spełnia obowiązujące normy jakościowe. Muszą być również sortowane pod względem swojej klasy wytrzymałościowej. Oprócz tego producent drewna konstrukcyjnego ma obowiązek potwierdzić zgodność jego zgodność, jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe z wartościami określonymi w zamówieniu klienta. Najczęściej sprzedawane jest szorstkie lite drewno. Do jego cech należy nie tylko podatność na wymywanie impregnatu, ale także wysoki poziom wilgotności. Konieczna jest więc prawidłowa obróbka materiału. W tartakach używa się między innymi traków tarczowych, taśmowych albo pionowych w celu uzyskania gładkiej powierzchni drewna konstrukcyjnego. Profesjonalna obróbka materiału przełoży się na silną geometrię. Ta z kolei umożliwi precyzyjne wyznaczanie linii cięcia oraz miejsc na gniazda w przypadku krokwi koszowych. Produkty z różnych tartaków mogą różnić się między sobą ze względu na czas produkcji więźby drewnianej oraz precyzji poszczególnych złączy ciesielskich.
Jak ważne jest ostruganie i wysuszenie drewna konstrukcyjnego?
Te dwa procesy stwarzają materiał, który o wiele łatwiej może zostać poddany profesjonalnej obróbce ciesielskiej. Takie drewno https://domyhbe.pl/pl/ może posłużyć do wykonania elementów dekoracyjnych. Musimy jednak upewnić się, czy dany materiał cechuje się wystarczającą sztywnością. W przeciwnym razie nie będziemy mogli wykorzystać takiego drewna konstrukcyjnego do budowy elementów pracujących na zginanie. Właściwie wysuszone i ostrugane drewno pozwoli nam zapomnieć o wszelkich problemach ze strony inspektora nadzoru budowlanego, jeśli chodzi o zbyt dużą wilgotność naszego drewna konstrukcyjnego. Przyjdzie nam zapłacić za nie więcej niż w przypadku szorstkiego drewna litego.
Czy warto zainwestować w drewno KVH?
Główną różnicą pomiędzy drewnem KVH a litą i suszoną tarcica jest to, że nie ma potrzeby eliminowania w ramach sortowania wytrzymałościowego równie dużo drewna. Sztuki wyróżniające się na przykład zbyt dużym sękiem, wystarczy pociąć w sposób efektywnie eliminujący dany sęk. Uzyskane odcinki drewna konstrukcyjnego wystarczy następnie ponownie połączyć przy użyciu mikrowczepowych złączy. W ten sposób można uzyskać o wiele wytrzymalszą belkę niż w przypadku tradycyjnego litego i suszonego drewna. Warto mieć na uwadze fakt, że tego typu złącza stanowią zazwyczaj najmocniejszy element takiego drewna konstrukcyjnego. Aby znaleźć miejsca obniżająca wytrzymałość całej belki, używa się specjalnego skanera rentgenowskiego. Umożliwia dokładną analizę przekroju belki. Tak więc używając drewna KVH, możemy mieć większa pewność, jeśli chodzi o klasę wytrzymałościową danego materiału. Sporą zaletą tego typu drewna jest to, że produkowany w sposób niemalże bezodpadowy. Oznacza to niższy koszt produkcji, czyli niższe ceny takiego drewna. Niestety w praktyce na zakup drewna konstrukcyjnego KVH musimy wydać o wiele więcej pieniędzy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie jest ono produkowane na terenie Polski. Konieczność sprowadzania drewna KVH z zagranicy przekłada się na wysokie ceny.
Wykorzystanie maszyn CNC do produkcji drewna konstrukcyjnego
Stosowanie maszyn CNC do precyzyjnej obróbki drewna sprawia, że na plac budowy docierają elementy już gotowe do montażu. Nie ma potrzeby ich dalszego dopasowywania. W ten sposób można znacząco ograniczyć czas budowy drewnianego domu. Belki dostarczane są z przygotowanymi złączami i każda z nich jest oznaczona unikatowym numerem. Towarzyszy im kolorowa instrukcja, dzięki które bez większych problemów będzie można wznieść budowaną konstrukcję. Znajdziemy na niej informacje dotyczące kolejności montażu poszczególnych części. Z kolei unikatowe numery w połączeniu z różnymi kolorami sprawiają, że instrukcja jest wyjątkowo łatwa do zrozumienia. Prefabrykowane elementy wykonane z drewna konstrukcyjnego zyskują na popularności właśnie ze względu na liczne zalety tego rozwiązania.