Ile kosztują domy drewniane

Ile kosztują domy drewniane – kiedy chcemy zbudować dom jednorodzinny, to sprawa na pierwszy rzut oka nie wydaje się tak bardzo skomplikowana. Idziemy sobie do biura projektowego, wybieramy projekt, który nam odpowiada, a następnie zlecamy jego budowę wykwalifikowanej ekipie. Jednak kiedy zaczynamy zabierać się za ten temat, okazuje się, że jest on dużo bardziej skomplikowany oraz jest w nim zdecydowanie więcej pytań, na które trzeba sobie samemu odpowiedzieć. Tak naprawdę najważniejsze pytanie dotyczy tego, w jakiej technologii budowlanej będziemy chcieli wybudować dom.

Nie będziemy wchodzić zbytnio w szczegóły, ponieważ w ramach jednej technologii budowlanej możemy rozróżnić bardzo wiele podtypów, ale zazwyczaj mam dylemat taki, czy bierzemy klasyczną technologię murowaną, czy inną, z dużym nastawieniem obecnie, na technologie domów drewnianych zarówno tych szkieletowych, jak i tych z użyciem drewna HBE. Głównym argumentem za budową domów drewnianych jest ich cena, chociaż mają one również wiele innych zalet. Spójrzmy jednak na to, jak wygląda cena takiego domu.

Ile kosztuje dom z drewna klejonego warstwowo oraz domów szkieletowych?

Ile kosztują domy drewniane
Ile kosztują domy drewniane

Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie może kosztować dom zbudowany w technologii szkieletowej oraz dom z drewna klejonego, ponieważ wszystko tutaj zależy od tego, jaki na przykład będzie metraż tego domu, czy będzie on podpiwniczony, czy będzie to dom parterowy, czy piętrowy i tak dalej. Tak naprawdę na cenę ma tutaj taka sama ilość czynników, (przynajmniej z punktu widzenia konstrukcji domu) jak w przypadku domu murowanego, jednak sytuacja z domem drewnianym lub z domem szkieletowym jest inna, jeżeli chodzi o koszt materiału, jaki będzie wykorzystany do budowy oraz same koszty budowy, które są zdecydowanie niższe właśnie w przypadku domów drewnianych oraz domów szkieletowych. Zaraz powiemy sobie o tym, jakie dokładnie są to czynniki, które sprawiają, budowa domów z drewna jest bardziej opłacalna. Warto tutaj zauważyć, że cena domu w technologii HBE lub cena domu szkieletowego, może wynieść 50% ceny domu murowanego, ponieważ to jest tak naprawdę odpowiedź na pytanie, gdyby było ono prawidłowo postawione, a prawidłowo postawione pytanie brzmi: “o ile dom drewniany może być tańszy niż dom murowany?”.

Co wpływa na cenę domu drewnianego? – wybór działki budowlanej

Jeżeli chcemy wykazać, co tak naprawdę wpływa na cenę całej inwestycji, musimy zacząć od podstaw, czyli od tego, że zanim w ogóle kupimy projekt i zaczniemy budować dom, to musimy oczywiście posiadać działkę budowlaną. Kiedy kupimy działkę budowlaną, to najlepiej, abyśmy wiedzieli, jakie warunki geologiczno-hydrologiczne na niej panują oraz jaka jest nośność gruntu. Prawda jest taka, że wiele działek budowlanych, które są obecnie do sprzedaży, są to działki, na których wybudowanie domu murowanego, będzie trudne lub niemal niemożliwe. Działki te bardzo często mają obniżoną nośność gruntu lub trudne warunki hydrogeologiczne. Z tego też powodu ich cena, jest sporo niższa, niż działek, na których w zasadzie możemy budować niemal wszystko. Tak naprawdę jest to pierwsza okazja do tego, aby zaoszczędzić, ponieważ domy drewniane zarówno te wybudowane jako domy szkieletowe, jak i te wybudowane z drewna klejonego, są dużo lżejsze niż domy murowane, a co za tym idzie, warunki hydrogeologiczne na działkach, na których są budowane, mogą być sporo gorsze od tych, jakie są wymagane do budowy domu murowanego.

Obniżamy cenę po raz drugi, czyli brak fundamentu

Jednym z ważniejszych elementów każdej konstrukcji murowanej jest prawidłowo zbudowany fundament. Im trudniejsze warunki hydrogeologiczne na działce, tym fundament musi być większy, a co za tym idzie bardziej kosztowny. W przypadku domów drewnianych jest jednak inaczej. Niemal 90% konstrukcji nie musi mieć wybudowanego fundamentu (o ile nie będziemy chcieli, aby dom był podpiwniczony). Dom jest stawiany, na tak zwanej płycie fundamentowej. Płyta ma to do siebie, że zdecydowanie łatwiej jest ją wykonać i dodatkowo, trwa to krócej. Kolejną zaletą płyty fundamentowej jest fakt, że ma ona dość dużą powierzchnię, więc ciężar domu, który i tak już jest dość niewielki w porównaniu do konstrukcji murowanej, rozkłada się na tej płycie bardziej równomiernie, co powoduje, że warunki hydrogeologiczne, są jeszcze mniej istotne.

Oszczędzamy po raz trzeci, czyli koszty pracy

Chyba największą oszczędnością są koszty pracy ludzkiej, czyli pracy ekipy budowlanej, która będzie nam budowała dom. Wtedy kiedy budujemy dom murowany, to ponad 50% kosztów domu, to nie są wcale materiały budowlane, tylko właśnie koszt pracy ludzkiej. W przypadku domów drewnianych oraz szkieletowych te koszty pracy na budowie są ograniczone do minimum. Kiedy kupujemy dom prefabrykowany, to na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe ściany i praktycznie gotowy dach. Tak naprawdę złożenie tego wszystkiego do stanu surowego zamkniętego, zajmuje od jednego do dwóch tygodni, natomiast w przypadku domu murowanego, budowa może potrwać rok, dwa lub nawet trzy lata.