Sublimacja – ile utrzyma się nadruk przy tej technice?

Sublimacja – ile utrzyma się nadruk przy tej technice?

Zjawisko sublimacji jest jedną z kilku przemian fazowych. Technika druku, która bazuje na tym znanym z fizyki zjawisku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Najważniejsze pytanie, jakie się w związku z nią pojawia, to: ile się utrzyma nadruk. To warto wiedzieć, ale wcześniej dobrze jest zrozumieć, na czym polega ta technika.

Jak zjawisko sublimacji łączy się z drukowaniem?

Bezpośrednie przejście substancji ze stanu stałego w gazowy to sublimacja. W środowisku naturalnym zachodzi ona rzadko. Zwykle pomiędzy stanem stałym i gazowym jest stan ciekły. Dobrze obrazuje to podgrzewanie bryły lodu. Najpierw jest stan ciekły, czyli woda, a później stan gazowy, czyli para wodna. Naturalnej sublimacji podlega zestalony dwutlenek węgla. To wyjątek, bo większość związków chemicznych wymaga specjalnych warunków, by nie pojawił się stan ciekły. To, czego nie można uzyskać naturalnie, zyskuje się w laboratorium. Trzeba tylko zapewnić temperaturę i ciśnienie, które pozwolą wybranej substancji na sublimację. Tę rzadziej występującą w naturze przemianę fazową wykorzystuje się i w drukowaniu. Efekt takich działań to nadruk sublimacyjny.

Jak powstaje nadruk na ubraniach i gadżetach?

Sublimacja – ile utrzyma się nadruk przy tej technice?By druk mógł bazować na zjawisku sublimacji, potrzebny jest specjalny papier tzw. transferowy. Potrzebne są też specjalistyczne farby oraz drukarka. Motyw do nadrukowania przenika z papieru na tkaninę lub inną wybraną powierzchnię. Odbywa się to za pomocą pras transferowych. Sublimacja możliwa jest do zyskania dzięki wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Atrament wnika głęboko w tkaninę, co ma znaczenie dla trwałości wzoru. W odróżnieniu od innych metod druku nie trafia on jedynie na powierzchnię włókien. Nie odznacza się on też tak, jak przy innych technikach druku. Nie wyczuwa się palcami wypukłości. Wydaje się, jakby był elementem tkaniny koszulki czy torby. Technika ta zapewnia wysoką jakość nadruku. Zyskuje się nie tylko proste, ale też wzory skomplikowane, wielobarwne i pełne odcieni kolorystycznych. Obraz jest dokładnie odwzorowany. To znakomita metoda, gdy trzeba przenieść zdjęcie na tkaninę. Zaletą nadruku sublimacyjnego jest też jego trwałość. Nie trzeba się obawiać, że atrakcyjna ozdoba koszulki czy bluzy zniknie. To zaleta, która robi największe wrażenie. Najbardziej odróżnia tę technikę druku od innych.

Trwałość nadruku zrobionego w technice sublimacyjnej

Wiadomo już, że odpowiedź na pytanie, czy nadruk sublimacyjny utrzyma się długo, jest pozytywna. Jednak, jak bardzo pozytywna? Właśnie, dlatego że atrament wnika we włókna, wzór jest trwały. Nie spierze się, nie zblaknie. Nie będzie się łamał czy wykruszał. Pokrytą nim tkaninę można prać i prasować, składać w miejscu, gdzie jest wzór. Co ciekawe, nie tylko wielokrotne pranie i prasowanie są mu niestraszne. Druk sublimacyjny to metoda odporna na promieniowanie UV i inne trudne warunki pogodowe. Taki efekt daje zrobienie nadruku na tkaninie poliestrowej. Technologia druku jest już tak zaawansowana, że można ozdabiać dzięki tej metodzie i inne materiały. Można w ten sposób zrobić nadruk na przedmiotach, jeśli pokryje się je lakierem poliestrowym. Wykorzystuje się też sublimację do nadruków na innych tkaninach niż poliestrowe. Można tak ozdabiać nawet ubranie z bawełny. Wymaga to jednak zastosowania pewnych modyfikacji w metodzie.

Zobacz również:

 

Do czego wykorzystuje się nadruk sublimacyjny?

Ze względu na wysoką jakość oraz trwałość nadruk ten to idealny wybór dla rzeczy reklamowych. To przedmioty i ubrania, które mają być reklamą. Mają robić dobre wrażenie, co przełoży się i na pozytywne odczucia wobec firmy. Gdyby nadruk zblakł czy się starł, rzeczy o charakterze reklamowym przestałyby się dobrze prezentować. Wybór druku sublimacyjnego sprawia, że bardzo długo będą dobrą reklamą. Oznacza się w ten sposób odzież np. bluzy, koszulki. To wspaniały wybór na flagi i banery. Mogą stać na słońcu, deszczu, a nadruk nie blaknie i nie dozna uszkodzenia. Znana dobrze z fizyki sublimacja pozwala uzyskać trwałą ozdobę smyczy, kubka, torby, przedmiotu zrobionego z metalu. Przedmioty i ubrania o charakterze reklamowym robi się z materiałów bardzo dobrej jakości. Warto więc, by i nadruk nie tylko znakomicie wygląda, ale też miał ponadprzeciętną trwałość i wytrzymałość. Technika druku sublimacyjnego to wybór dla odzieży o charakterze sportowym. Może też ozdobić torbę sportową. Druk sublimacyjny można wykorzystać i do innych ubrań oraz dodatków czy przedmiotów. Zdobi np. poszewki na poduszki, parasole.

Ktoś, kto zamawia nadruki, powinien mieć na uwadze metodę ich wykonywania. Od niej zależy, jak się prezentują i ile przetrwają w dobrym stanie. Nadruki robione dzięki sublimacji mają wysoką jakość. Wyróżniają się zwłaszcza pod względem czasu utrzymania się na materiale, ponieważ są trwałe. Dotyczy to głównie rzeczy z tkanin poliestrowych. Jeśli ozdabia się coś innego, to potrzebne są modyfikacje. To dobry wybór dla ubrań i gadżetów reklamowych oraz wszelkich ubrań i dodatków, które długo mają cieszyć oczy swoim pięknem.