Specjalista SEO

Specjalista SEO

Ciągły wzrost konkurencji, zmiany w algorytmach wyszukiwania, to niektóre z powodów, dla których firmy prowadzące swój biznes w Internecie nie mogą obejść się bez pozycjonowania SEO. Aby odpowiedzieć na pytanie, kim jest specjalista SEO, dowiedzmy się, jakie zadania wykonuje ten pracownik. Jego głównym celem jest efektywne pozycjonowanie stron internetowych w Google. Biorąc pod uwagę zasięg sieci, można śmiało powiedzieć, że zdolności specjalisty SEO w dużej mierze determinują liczbę klientów odwiedzających stronę. Tym samym śmiało czerpiemy bezpośrednie uzależnienie sukcesu i rentowności firmy od profesjonalizmu tego specjalisty.

Jakie są cele SEO?

Zwiększenie widoczności stron internetowych w wyszukiwarkach i trafności stron dla określonych zapytań wyszukiwania. Zwiększenie współczynnik konwersji stron internetowych. Aby rozwiązać wszystkie te problemy, potrzebujesz inteligentnego specjalisty SEO, który nie konfiguruje czegoś mechanicznie, ale analizuje i przewiduje swoje działania.

Głównym celem SEO jest umieszczenie Twojej strony internetowej na jak najwyższym poziomie w wynikach wyszukiwania, najlepiej, aby umieścić ją na pierwszym miejscu. Specjalista SEO pozycjonuje stronę internetową w Google. Optymalizuje wydajność zasobu, biorąc pod uwagę wymagania Google, a także innych wyszukiwarek, jeśli to konieczne.

Kim jest specjalista SEO?

Jest specjalistą od pozycjonowania stron internetowych, optymalizuje kod i zawartość strony zgodnie z wymaganiami wyszukiwarek, zna zasady działania i ranking wyszukiwarek, myśli analitycznie, wykorzystuje specjalne narzędzia do promocji. Specjalista SEO jest ekspertem w wprowadzaniu strony na szczyty Google. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek obejmuje pracę ze stronami internetowymi w celu generowanie ruchu do strony, zwiększania liczby potencjalnych klientów i popularyzacji marki. Specjalista SEO zna się na algorytmach rankingowych, wie, jak wyszukiwarki pozycjonują strony w SERP (strona wyników wyszukiwania). Posiada również wiedzę z zakresu marketingu, reklamy, sprzedaży, copywritingu.

Czym zajmuje się specjalista SEO?

Specjalista SEO
Specjalista SEO

Celem specjalisty SEO jest osiągnięcie maksymalnej konkurencyjności strony w Internecie i dobrych wyników w rankingu. Promocja strony internetowej polega na pozycjonowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Prace nad zewnętrznym SEO strony mają na celu zwiększenie jej reputacji w wyszukiwarkach i obejmują budowanie linków przychodzących do strony (zewnętrznych). Liczy się zarówno jakość linków, jak i ich ilość.

Pozycjonowanie wewnętrzne polega na usprawnieniu struktury zasobu internetowego, linków wewnętrznych, przepisaniu tagów tytułów, fragmentów, tworzeniu wysokiej jakości trafnych treści. Szybkość i skuteczność promocji strony, jej współczynnik konwersji, a co za tym idzie ilość leadów zależą od kwalifikacji specjalisty SEO.

Obowiązki specjalisty SEO

Co powinien zrobić specjalista SEO, aby strona internetowa była promowana i zdobywała klientów.

Obowiązki specjalisty SEO:

 • Audyt strony dla analizy konkurentów.
 • Zaplanowanie promocji strony, wzrost ruchu i konwersję.
 • Tworzenie rdzenia słów kluczowych.
 • Zoptymalizowanie strony pod kątem użyteczności i wymagań wyszukiwarek.
 • Praca z metatagami.
 • Ustalanie specyfikacji technicznych dla specjalistów z zespołu merytorycznego.
 • Monitorowanie rankingu strony w wyszukiwarkach.
 • Analizowanie statystyki promocji.
 • Dostarczanie raportów klientom.

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych to dziedzina, w której specjalista bardzo dużo analizuje. Musi być uważny i drobiazgowy.

Umiejętności miękkie jakimi musi się wykazać specjalista SEO

 • Wytrwałość – praca specjalisty SEO wiąże się z rutynowymi zadaniami i długimi godzinami spędzonymi przy monitorze.
 • Planowanie – specjalista SEO musi przemyśleć najdrobniejsze szczegóły swojego planu promocji.
 • Odporność na stres – efekty prac SEO nie są od razu widoczne, klienci mogą się martwić, w tym momencie najważniejsze jest spokojne wyjaśnienie wszystkiego.
 • Wielozadaniowość – zdarza się, że specjalista SEO prowadzi więcej niż jeden projekt i ważne jest, aby szybko pojął istotę nowych zadań.
 • Szerokie spojrzenie – musi rozumieć różne tematy, ponieważ tematyka projektów może być bardzo różna.
 • Umiejętności analityczne – prawie cała praca opiera się na analityce: od audytu strony internetowej klienta po napisanie raportu z wyników pracy.
 • Uważność – ważne jest, aby skoncentrować się na drobnych szczegółach, aby nie przegapić ruchu.

Umiejętności twarde specjalisty SEO

Takiej wiedzy będzie potrzebował specjalista SEO w dziedzinie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek:

 • Rozumienie cechy pracy algorytmów wyszukiwarek, umiejętność optymalizowania stron internetowych dla każdej z wyszukiwarek, zrozumienie zawiłości łączenia, tego jak działają strony internetowe, aby zidentyfikować błędy w działaniu stron.
 • Znajomość podstaw sprzedaży, marketingu i reklamy, zrozumienie metod promocji, redagowanie tekstów, rozumienie podstaw układu i jak pracować z Google Ads.
 • Skonfigurowanie usług sieciowych, śledzenie trendów i aktualizacji wyszukiwarek, umiejętność pracy z usługą użyteczności.
 • Posiadanie własnych specjalnych programów do zbierania słów kluczowych, optymalizacji i analityki.

Efektem tego wszystkiego powinien być stały wzrost ruchu na stronach internetowych. Im wyższa ich ocena, tym więcej leadów otrzyma właściciel promowanego zasobu, co doprowadzi do nowych możliwości biznesowych. Warto pamiętać, że algorytmy rankingu wyszukiwarek zmieniają się regularnie, konkurencja jest w pogotowiu, a narzędzia marketingu internetowego są stale ulepszane. Wybierając zawód specjalisty SEO, trzeba zrozumieć, że jest to dziedzina działalności, która wymaga ciągłego rozwoju i zaawansowanych szkoleń.