Pierwsze tygodnie życia dziecka – wizyta u ortopedy?
Pierwsze tygodnie życia dziecka – wizyta u ortopedy? Dzień narodzin dziecka to jeden z najcudowniejszych momentów w życiu. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy liczyć się z wieloma obowiązkami w związku z poczęciem malucha. Przykładowo w ciągu pierwszych dwóch miesięcy należy wybrać się do ortopedy, który wskaże ewentualne wady wrodzone w postawie i już od pierwszych dni zajmie się ich bezpiecznym korygowaniem. Dlaczego pierwsza wizyta z dzieckiem u ortopedy ma tak duże znaczenie?
Kiedy powinny odbywać się kolejne wizyty kontrolne? Dlaczego wady postawy występują głównie wśród dzieci? Jakie symptomy powinny skłonić nas do wizyty u ortopedy? Chcielibyśmy gorąco zachęcić do lektury poniższego wpisu, bowiem to właśnie w nim udzielamy odpowiedzi na wszystkie postawione wyżej pytania.
Dlaczego pierwsza wizyta z dzieckiem u ortopedy ma tak duże znaczenie?
Podczas pierwszej wizyty ortopeda https://www.blogmedyczny.com.pl/ortopeda-co-leczy/ zajmuje się oceną narządu ruchu dziecka, jak również sprawdzeniem, czy podczas narodzin nie doszło do dysplazji stawów biodrowych. Właśnie dlatego takie spotkanie jest szczególnie ważne. Wada ta jest wrodzona i co więcej – stosunkowo często występuje wśród najmłodszych. Polega ona na tym, że kształt panewki nie jest prawidłowy, mianowicie jest ona zbyt płaska, aby okrągła głowa kości mogła w nią wejść. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że dysplazję stawów biodrowych diagnozuje się za pośrednictwem USG. W praktyce jest to badanie obowiązkowe, które powinno być wykonane najpóźniej w szóstym tygodniu życia. Z pewnością część czytelników jest zainteresowanych zakresem pracy poradni ortopedycznej. Otóż z pewnością warto wyróżnić leczenie wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu dzieci i młodzieży, leczenie urazów i kontuzji, USG stawów biodrowych, skrzywienie kręgosłupa i profilaktykę ewentualnych wad postawy.
Kiedy powinny odbywać się kolejne wizyty kontrolne?
Skoro zdajemy sobie już sprawę z tego, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ortopedy ( polecamy https://bbfan.pl/artykul/ortopeda–kim-jest-i/1127129 ) i dlaczego jest ona tak ważna, warto teraz poruszyć kwestię kolejnych wizyt kontrolnych. Po raz drugi dziecko powinno odwiedzić specjalistę na przełomie siódmego i ósmego miesiąca życia, czyli wtedy, gdy posiądzie umiejętności pełzania i siedzenia. Wizyta ta ma na celu ocenienie ogólnego rozwoju motorycznego. Trzecia wizyta zalecana jest w przypadku osiągnięcia drugiego roku życia. Wiele osób może mieć wątpliwości w zakresie tego, co z odwiedzinami specjalisty po postawieniu pierwszych kroków. W praktyce taka wizyta nie jest konieczna. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, w której jesteśmy czymś zaniepokojeni, np. gdy dziecko posiada nienaturalny kształt stópek bądź stawia je w dziwny sposób, wówczas warto mimo wszystko udać się do ortopedy. Pamiętajmy w tym miejscu o tym, że stópki dziecka rozpoczynające naukę nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Postawa ciała zmienia się bowiem podczas stawiania kroków, jednak może być daleka od ideału, co z pewnością warto mieć na uwadze.
Dlaczego wady postawy występują głównie wśród dzieci?
Kolejna kwestia, która z pewnością jest godna uwagi dotyczy tego, dlaczego tak właściwie wady postawy występują w zdecydowanej większości przypadków jedynie u dzieci. Otóż warto mieć świadomość tego, że w rozwoju człowieka możemy wyróżnić okresy, w których bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na wady postawy. Pierwszy taki okres przypada na czas rozpoczęcia nauki, gdy dziecko wchodzi w 6 bądź 7 rok życia. Drugi podczas skoku pokwitaniowego. Wówczas dziecko intensywnie rośnie. Przykładowo kończyny, stopy i tułów wydłużają się, co jest jak najbardziej naturalne. To wszystko sprawia, że zmianie ulega środek ciężkości – przesuwa się on w kierunku góry. Chwilowo napięcie mięśni obniża się, podobnie jak więzadeł. Zmianie ulega również dotychczasowy tryb życia dziecka. Wszystkie wymienione wyżej czynniki niestety sprzyjają tworzeniu się i pogłębianiu wad postawy u dzieci. To może doprowadzić przykładowo do skoliozy, pogłębionej kifozy piersiowej, koślawych kolan, płaskostopia. Są to najczęstsze wady postawy okresu dziecięcego, które z pewnością warto mieć na uwadze i reagować na nie, jeśli zostaną dostrzeżone jakiekolwiek niepokojące symptomy.
Jakie symptomy powinny skłonić nas do wizyty u ortopedy?
Kiedy zajmiemy się odpowiednim obserwowaniem rozwoju dziecka, wówczas mamy możliwość wychwycenia problemów ortopedycznych na możliwie najwcześniejszym etapie. Jest to bardzo ważne, bowiem im wcześniej się nam to uda, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że wady zostaną skorygowane. Jeśli chodzi o typowe wskazania do badań w poradni ortopedycznej, to warto wyróżnić krzywe plecy, nadmiernie wypięty brzuch, niesymetryczne i odstające łopatki, zapadniętą klatkę piersiową, płaskie stopy pozbawione wysklepienia. Na uwagę zasługują też nieprawidłowe ustawienia kolan, krzywe stawianie stop w czasie chodzenia (konsekwencją tego są wykoślawione buty dziecka), różna długość dolnych kończyn (objawia się to utykaniem). Powodem wizyty mogą być również nieprawidłowości w zakresie narządów ruchu.