Jak zrobic zbroje cosplay?

Jak zrobic zbroje cosplay?

Wiele osób uważa, że najlepsze cosplay’e to te, które stanowią odtworzenie postaci odzianych w zbroje. Nie da się jednak ukryć, że są to też postacie trudne do dwzorowania. Jak zrobić zbroję do cosplayu?

Jak zrobic zbroje cosplay?Do jakich postaci potrzebna będzie zbroja?

Umiejętność wykonywania zbroi z pianki eva czy też innych materiałów ze sklepu z akcesoriami do cosplayu będzie potrzebna do wykonywania niezliczonych cosplayów, przedstawiających bardzo wiele postaci. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Dobrym przykładem są postacie superbohaterów. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na odtworzenie postaci z DC czy Marvela, taśma dwustronna i związane z nią triki nie wystarczą, by stworzyć Batmana czy Kapitana Amerykę. Do wykonania cosplayu Wonder Woman czy Walkirii także potrzebować będziemy zbroi z pianki eva. Trudno będzie także uniknąć pracy nad zbroją gdy zdecydujemy się na postacie z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Nawet postać tak prosta i popularna jak zwyczajny szturmowiec wymaga tego by znaleźć dobry sklep z akcesoriami do cosplayu i zaopatrzyć się w materiały umożliwiające wykonanie zbroi pokrywającej całą postać. Nie mówiąc już o Mandalorianach, których kodeks często wręcz zabrania ściągania hełmu – nie możemy więc pominąć wykonania tego elementu. Jeśli za cel obierzemy postacie z gier, to tutaj też trudno będzie nam znaleźć taką, która nie nosi zbroi. Zbroję z pianki eva będziemy wykonywać aby odtworzyć nie tylko postać Wiedźmina, ale także wielu bohaterów i antybohaterów z gier takich jak League of Legends, Warcraft, Diablo czy Skirym. Również wiele opowieści fantastycznych opiera się na postaciach odzianych w zbroję. Wielu bohaterów Władcy Pierścieni je nosi – znajdziemy ją w formie kolczugi na niziołku Frodzie, jak i pięknej zbroi króla Aragorna. W książkach z serii Archiwum Burzowego Światła Brandona Sandersona także znajdziemy niezliczoną listę postaci odzianych w zbroje.

szara 5mm 2Z czego wykonać można zbroję?

Dawniej sprawa była dużo bardziej problematyczna. Kiedy sztuka ta zyskiwała na popularności, czyli w XIX i na początku XX wieku, nie sposób było znaleźć sklep z akcesoriami do cosplayu. Takie rzeczy po prostu jeszcze wtedy nie funkcjonowały. Zbroje wykonywane były więc najczęściej z drewna lub kartonu, ewentualnie z lekkich metali. Dziś sprawa jest dużo łatwiejsza, a wykonywanie zbroi mniej czasochłonne niż struganie drewna. Dzieje się tak między innymi za sprawą powszechnej dostępności pianki eva. Co prawda wciąż czasem tworzone są jeszcze zbroje zarówno z kartonu, jak i marszczonego papieru, w których zamocowaniu pomaga taśma dwustronna, jednak najczęściej spotykać na konwentach będziemy postacie odziane w zbroję z pianki eva.

Zaczynamy od projektu

Aby poprawnie wykonać zbroję, najpierw należy sporządzić projekt. Po pierwsze wybierzmy wersję postaci, którą będziemy odtwarzać. To wbrew pozorom jeden z najważniejszych etapów. Zbroje potrafią znacząco się różnić pomiędzy poszczególnymi filmami lub seriami komiksów. Nawet jeśli to ta sama postać i na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, kiedy zaczniemy wykonywać zbroję może się okazać, że wybrane przez nas kadry z filmów lub historyjek obrazkowych znacząco różnią się krojem i detalami! To wpadka, której łatwo można uniknąć. Po prostu zdecydujmy się na postać z jednego filmu lub zeszytu komiksu, a następnie wydrukujmy zarówno całą postać, jak i zbliżenia na poszczególne elementy zbroi.

Zobacz również:

 

Kolejnym krokiem są zakupy

Kiedy mamy już wydrukowany projekt, musimy sporządzić listę tego, z czego zbroję będziemy robić. Prawdopodobnie będzie to połączenie różnego rodzaju tkanin oraz pianki eva. Zapiszmy wszystkie kolory i rozmiary materiałów, jakich potrzebujemy. Pamiętajmy o zapasie. Warto kupić więcej surowców i dać sobie pozwolenie na pomyłki. Sklep z akcesoriami do cosplayu to miejsce, w którym zakupimy wszystkie produkty.

Wycinanie elementów zbroi

Pora na wcielanie projektu w życie. Zacznijmy od narysowania elementów zbroi na papierze lub kartonie. W ten sposób możemy przećwiczyć odtwarzanie zbroi na tańszym, łatwym do nanoszenia poprawek materiale. Kiedy już potrafimy odtworzyć zbroję na papierze lub kartonie – mamy gotowe szablony do wycinania elementów z pianki eva. Po prostu przykładamy powstałe z papieru czy też kartonu szablony do pianki i wycinany przy pomocy ostrego nożyka potrzebne elementy. Każdy element należy wyciąć osobno. Będzie je potem można połączyć – z pomocą przyjdzie specjalny klej lub taśma dwustronna. Jeśli jednak jakiś element wygląda na wykonany z kilku części, niech nie kusi nas wycinanie jednego dużego kawałka, na którym namalujemy pozostałe elementy. Nie będzie wyglądało to dobrze. Do poprawnego uformowania pianki eva przyda nam się manekin lub model o podobnej budowie ciała do naszego. Manekin jest lepszy, bo nie traci cierpliwości ani się nie rusza. Stopniowo, krok po kroku, dodajemy kolejne warstwy i elementy zbroi. Zaczynamy od tych największych, położonych najbliżej ciała, a następnie dokładamy mniejsze, położone na powierzchni. Krawędzie pianki eva wygładzamy za pomocą ciepła, a następnie malujemy na pożądany kolor farbami zakupionymi w sklepie z akcesoriami do cosplayu.