Jak przygotować sitodruk?

Jak przygotować sitodruk? Sitodruk to jedna z najstarszych form znakowania. Ta znana od wieków metoda nadal jest chętnie stosowana, głównie przez jej rozwój w zeszłym stuleciu. Siatka drukarska jest bardzo prosta. Jej budowa to aluminiowa rama, a także siatki, które tworzą drobne sploty włókien poliestrowych Od tego, jak gruby będzie splot sita, zależy rodzaj farby, która je pokryje, podłoże, na którym przygotowywany jest cały tok pracy, oraz wybrana grafika. Siatka drukarska to ciekawa alternatywa dla każdego, kto pragnie stworzyć własną, oryginalną koszulkę.

Dzięki temu sposobowi artyści mogą tworzyć niesamowite rzeczy i uwieczniać je tak długo, jak tylko druk pozwoli. Znajomość sitodruku pozwala zdobyć nowe doświadczenie graficzne, a także wzbogacić swoje kwalifikacje o nową, na pozór skomplikowaną, umiejętność. Jak wygląda proces przygotowania sitodruku? Od czego zacząć? Czy każdy może sobie z tym poradzić? Na te i inne pytania odpowiedzi odpowie poniższy artykuł. 

Sitodruk – podstawowe informacje

drukarnie cyfrowe WrocławProces przygotowania wygląda niemal identycznie jak przy każdym znakowaniu. Odpowiednio wykonany plik- najczęściej w formacie corel draw (.cdr), adobe illustrator (.ai). a także uniwersalnym (.pdf)- pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty. Kiedy wykonywany nadruk ma być kolorowy, to oczywiście konieczne jest zadbanie o minimalne nakładanie się na siebie różnorakich barw. Przygotowanie ciemnych barw też stanowi niejako wyzwanie ze względu na konieczność zwrócenia uwagi na intensywność kolorów. Obrobiony plik jest praktycznie gotowym efektem, do całości dzieła brakuje jedynie kliszy w kolorze czarnym, zwanej diapozytywem. Odpowiednie przygotowanie siatki drukarskiej stanowi piedestał całej pracy. Siatki, które ówcześnie zostają przesuszone, a także przesmarowane emulsją światłoczułą, zostają naświetlane za pomocą lamp UV. Od zewnętrznej strony należy umieścić diapozytyw- czyli wcześniej wspominaną kliszę- dzięki wyświetlaniu w specjalnym urządzeniu można utwardzić naniesioną światłoczułą emulsję. Od tego, ile będzie trwał czas naświetlania zależy wiele czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jakim celu będzie wykorzystywana siatka drukarska. W tym przypadku- w zależności od splotu włókien poliestrowych- czas naświetlania może wynosić od kilku sekund, do nawet kilkunastu minut! Kiedy naświetlenie już się zakończy, sito musi zostać umieszczone w wodzie, dzięki wytworzonemu ciśnieniu miejsca, w których klisza zostawiła ślady wynikające z naświetlania, zostają wypłukane. Kolejnym krokiem przygotowawczym jest wysuszenie siatki drukarskiej za pomocą ciepłego strumienia powietrza. Miejsca, które nie zostały dostatecznie pokryte emulsją tworzą szablon, który ukaże się w późniejszym czasie na materiale. 

Najlepsze drukarnie:

Ile kolorów można zastosować na sitodruku? 

Choć na pozór mogłoby się wydawać, że gama kolorów jest praktycznie nieograniczona, to jednak sitodruk nie wszystko zniesie. Mimo tego, że siatka drukarska jest jedną z najstarszych i najtrwalszych narzędzi dostępnych na rynku, to jednak posiada pewne ograniczenia. Na białej koszulce można umieścić maksymalnie 8 ramion, to jest 8 kolorów. Czarna koszulka zaś zniesie jedynie 7 rodzajów ubarwienia. Podczas tworzenia, czy zamawiania autorskiego t-shirtu należy pamiętać o tym, że każdy kolor to dodatkowy koszt farby, a także wykonania matrycy (zazwyczaj nieco większej od formatu A3), dzięki którym ubranie wygląda niesamowicie. Mimo ceny produktów należy zwrócić uwagę na to, jak długo ubrania udekorowane tą metodą zachowują swoją trwałość. Od tego, ile kolorów jest opłacalnie wykorzystać zależy ilość sztuk koszulek, które planujemy wyprodukować. Przy założeniu, że potrzebujemy jednej sztuki, użycie tej metody może okazać się całkowicie nieekonomiczne. Dopiero około 20 do 35 sztuk wyprodukowanych koszulek pozwala na przyniesienie optymalnych korzyści finansowych. 

Planując stworzenie gradientów, a także przejść tonalnych również musimy przemierzyć swoje siły na zamiary. Opłacalne podczas produkcji zdaje się być użycie jednego gradientu, przy większej ilości raczej powyższa metoda siatki drukarskiej jest odradzana. Zamiast przejść tonalnych warto zastosować pełne kolory. Pozwoli to nie tylko uniknąć nieco wyższych kosztów wytworzenia, ale także zapewni zdumiewający efekt.

Czy sitodruk jest opłacalny? 

Z punktu widzenia wykonawcy, który decyduje się na stworzenie jednej sztuki koszulki z grafiką, wypełnionej gradientami- zdecydowanie nie. Jeśli jednak obierzemy sobie na celownik firmę, pragnącą stworzyć niepowtarzalną grafikę, która nawet tornado i sztorm przetrzyma to odpowiedź brzmi- oczywiście, że tak! Sitodruk to metoda, która kształtowana była przez wieki, należy do tradycji, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle ceniona. Poprawia nie tylko wygląd grafiki, ale sprawia, że odbiorcy danych materiałów doceniają trud i wysiłek włożony w jego przygotowanie.

Efektywna i dobrze przygotowana praca pozwala na rozwinięcie swojego portfolio, pokazanie umiejętności, a także zdobycie nowych klientów, dla których jakość naprawdę ma znaczenie. Obecnie na rynku pojawiają się inne metody dekorowania tkanin, jednak sitodruk pozwala na kultywowanie tradycji, przy jednoczesnej nutce nowoczesności.