Jak odfrankowić kredyt?
Jak odfrankowić kredyt? Wiele osób w przeszłości podpisało z bankiem umowę w zakresie indeksowanego kredytu. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy zażądać zwrotu od banku w przypadku nadpłat od każdej raty, która została zapłacona. Co więcej, częstym zjawiskiem jest uniezależnienie spłaty kredytu od kursu franka szwajcarskiego. Czym jest kredyt indeksowany i kredyt denominowany?
Czy możliwe jest odfrankowienie poprzez podważenie klauzul indeksacyjnych? Jaki wpływ na odfrankowienie może mieć nieważność klauzuli indeksacyjnych? Od czego powinniśmy rozpocząć odfrankowienie kredytu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czym jest kredyt indeksowany i kredyt denominowany?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat odfrankowienia kredytu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się w zakresie tego, czym tak właściwie jest kredyt indeksowany i denominowany. Otóż ten pierwszy jest kredytem, przy którym, kwota udzielonego kredytu jest indeksowana do kursu waluty obcej i wypłacona w walucie rodzimej, ale co ciekawe saldo zadłużenia jest również wyrażone w walucie obcej, a spłata rat kredytu następuje w walucie polskiej. Nieco inaczej prezentuje się to w przypadku kredytu denominowanego. Jest to dość charakterystyczny kredyt walutowy, który polega na tym, że kwota udzielanego kredytu jest wyrażona w obcej walucie, saldo zadłużenia także jest wyrażone w obcej walucie, jednakże wypłata kredytu i późniejsza jego spłata następuje w polskiej walucie. W obu przypadkach kredytobiorcy nadal są obciążeni na ryzyko spreadu bankowego, czyli różnicą pomiędzy ceną zakupu i ceny sprzedaży.
Czy możliwe jest odfrankowienie poprzez podważenie klauzul indeksacyjnych?
Jeśli posiadamy kredyt indeksowany, to jednym z najważniejszych działań jest podważenie klauzul indeksacyjnych- to właśnie tam możemy znaleźć sposoby wyliczania poszczególnych rat kredytu, opierając się na kurs kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, co jest zawarte w tabelach kursowych, które są stosowane przez banki. Jakie jednak zarzuty występują w związku z klauzulami indeksacyjnymi? Otóż temat ten jest bardzo ciekawy. Jednym z najpopularniejszych przedmiotów jest przerzucenie odpowiedzialności za wahania wymiany CHF na osoby, które biorą kredyt. Kolejnym zarzutem są uprawnienia banku do jednostronnego ustalania kursu waluty. Konsekwencją tego jest obowiązek spłaty nieco wyższej kwoty, niż została ona udzielona. Warto też wspomnieć o odejściach przy kredycie indeksowanym od ustawowej konstrukcji umowy, w której to jednym z podstawowych elementów jest zwrot otrzymanej kwoty. W związku z zastosowaniem mechanizmu indeksacji, a także jednostronnego uprawnienia banku do tego, aby ustalać kurs waluty, to frankowicz nie może określić, jaka będzie wysokość rat, a także jak będzie prezentowała się wysokość samego kredytu. Mechanizm ten jest zatem sprzeczny z przepisami prawa, jak również z zasadami społecznego współżycia. Na podstawie przedstawionych zarzutów możemy dojść do wniosku, że są to klauzule abuzywne, które uznawane są za niedozwolone. To właśnie one są nadzieją na to, że frankowicze odzyskają swoje pieniądze.
Jaki wpływ na odfrankowienie może mieć nieważność klauzuli indeksacyjnych?
Jeśli uzna się, że klauzule indeksacyjne są abuzywne, wówczas można jednocześnie stwierdzić ich nieważność od chwili, w której umowa została podpisana. Nieważność klauzul indeksacyjnych wiąże się natomiast z tym, że odfrankowienie kredytu będzie polegało na tym, że z umowy zostaną usunięte niedozwolone postanowienia. Jednocześnie można wówczas uznać, że frankowicz spłacał kredyt, którego wysokość została zawyżona. Jak można zatem wywnioskować, klauzule indeksacyjne są nieważne- bank nie jest bowiem uprawniony do tego, aby przeliczać spłacone raty, które wyrażone są w złotówkach, na franki szwajcarskie. Kredyt indeksowany jest już od samego początku kredytem złotówkowym. Dzieje się tak, bowiem stosowany przez bank mechanizm indeksacji jest niedozwolony.
Od czego powinniśmy rozpocząć odfrankowienie kredytu?
Wiele osób po przeczytaniu powyższego artykułu może dojść do wniosku, że możliwe będzie odfrankowienie kredytu. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od tego, aby przeanalizować umowę kredytu frankowego, a także wszelkie spotkania z adwokatem. Podczas takiego spotkania adwokaci przeanalizują umowę kredytu, jednocześnie przeprowadzą szczegółową rozmowę w zakresie umowy kredytu, jak również stanu faktycznego w takich sprawach. Dobra kancelaria będzie w stanie udzielić pomocy osobom, które od długiego czasu muszą zmagać się z problematyczną i ciążącą umową kredytu frankowego, jednocześnie spłacają wysokie raty. Praktyka pokazuje, że coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się na wstąpienie na drogę sądową. Jest to jak najbardziej uzasadnione- często jest to jedyna możliwość odzyskania stabilności finansowej, co dla wielu rodzin jest absolutnym priorytetem.