Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?

Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?

Jesteście w gronie osób, które w najbliższym miesiącu chcą po prostu zdecydować się na nowe mieszkania Warszawa? Od zawsze marzyliście o prywatnym lokum? Nie chcecie już dłużej mieszkać z rodzicami? A może nie macie zamiaru wydawać pieniędzy na wynajem? Kłopot jednak polega na tym, że ceny za nowe mieszkania Warszawa są naprawdę stosunkowo duże? Pamiętajcie, że tego typu kwestie mogą być negocjowane. Jak jednak podejść do tego zadania, aby odnieść sukces?

Obie strony muszą być zadowolone

ApartamentWarszewo 09To jedna z najważniejszych zasad w obrębie tego tematu. Interesują Was nowe mieszkania Warszawa? Macie zamiar niedługo zdecydować się na takie nieruchomości? Macie jednak pewien problem? Posiadacie w tym momencie nieco za mało oszczędności na koncie bankowym? A może bank nie udzielił Wam tak wysokiego kredytu hipotecznego, jakiego sobie byście życzyli? Z tego względu brakuje Wam na przykład kilkunastu tysięcy zł? A może sprawa wygląda nieco inaczej? Posiadacie odpowiednią sumę na wymarzone nowe mieszkania Warszawa, aczkolwiek mimo tego chcecie trochę zaoszczędzić? Od razu chcemy podkreślić, że negocjacje są na porządku dziennym. Nie musicie zatem czuć skrępowania, kiedy rozpoczniecie ten temat. Tak naprawdę rzadko kiedy nie dochodzi do takiego – kolokwialnie pisząc – targowania. Pamiętajcie jednak, że koniec końców obie strony muszą być zadowolone. Co to znaczy? Jedni i drudzy muszą czuć się usatysfakcjonowani finalną ceną. Zazwyczaj jest tak, że osoby sprzedające nowe mieszkania Warszawa zakładają, że Klienci będą się targować. Wiedzą o tym, że mogą opuścić cenę o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy. Nie mogą jednak zejść poniżej pewnego pułapu. Jeśli będziecie zatem w tym aspekcie zbyt nachalni, to niestety negocjacje spalą na panewce. Trzeba zatem do tego tematu podchodzić po prostu rozsądnie. Ważne jest przygotowanie merytoryczne. Na przykład dotyczące tego, jakie kwoty wchodzą tutaj w ogóle w grę.

Jak dużo można wynegocjować?

Oczywiście, na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo tutaj zależy od rozmaitych czynników. Jakich? Na przykład ważna jest cena za nowe mieszkania Warszawa… Im więcej wynosi na początku, tym więcej można wynegocjować. Biorąc pod uwagę gotówkę. Jak to jest uwzględniając natomiast procenty? Może nie każdy ma tego świadomość, ale najlepsi w tym fachu są w stanie wynegocjować, biorąc pod uwagę nowe mieszkania Warszawa, nawet kilkanaście procent. Osoby, którym uda się – kolokwialnie pisząc – zbić cenę o kilka procent też powinny być usatysfakcjonowani. Pamiętajcie o bardzo ważnej kwestii. Osoby, które sprzedają domy, mieszkania wychodzą po prostu z założenia, że Klienci będą się targować. Tak, jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie brak negocjacji odbywa się naprawdę bardzo, bardzo rzadko. Pamiętajcie, że tak naprawdę niczym nie ryzykujecie. Musicie jednak do tego tematu podejść na poważnie. Wiecie, że możecie wynegocjować nawet kilkanaście procent. Dużo tutaj zależy również od konkretnej lokalizacji, rynku pierwotnego (lub wtórnego), metrażu, stanu technicznego itp. Trzeba być zatem przygotowanym do tej rozmowy. Bez tego nie możecie po prostu liczyć na to, iż finalne efekty będą dla Was satysfakcjonujące.

Zobacz również:

Negocjowanie ceny – jakie kwestie są istotne?

20191014 121254Teraz przedstawimy Wam zaś kilka najważniejszych zasad dotyczących samego procesu. Każda osoba, która chce kupić nowe mieszkania Warszawa za konkretną kwotę (oczywiście niższą niż ta, która jest podana w ogłoszeniu), musi być przygotowana na rozmaite scenariusze. Załóżmy, że interesuje Was nieruchomość za 200 000 zł. Cena w ogłoszeniu wynosi 215 000 zł. Pamiętajcie o tym, aby nie rozpoczynać targowania od podania kwoty 200 000 zł. Przeważnie jest tak, że negocjacje kończą się mniej więcej w połowie. Jeśli zatem interesuje Was obniżka ceny o 15 000 zł, to możecie na początku powiedzieć po prostu sumę wynoszącą 185 000 zł. Oczywiście, trzeba mieć na to jakieś sensowne argumenty. Jeśli wszystko pójdzie po Waszej myśli, to finalnie uda Wam się uzyskać obniżoną cenę. Dobrze jest złapać odpowiedni kontakt z osobą sprzedającą domy lub nowe mieszkania Warszawa. Pamiętajcie, że to nie może być – kolokwialnie pisząc – walka na noże. Jeśli druga strona czuje do Was sympatię, to łatwiej będzie jej zaakceptować Wasze warunki. Argumenty dotyczące tego, dlaczego po prostu interesuje Was niższa kwota muszą być zaś rzeczowe. Powinny być wypowiadane w sposób merytoryczny oraz spokojny. Błędem jest to, iż należy negować wszystko, co popadnie. Wtedy druga strona może poczuć się po prostu zdegustowana taką postawą. Trzeba zatem nie tylko krytykować, ale także doceniać pewne kwestie. Podoba Wam się lokalizacja? W takim razie wspomnijcie o tym, że jest tutaj bardzo ładnie, stosunkowo blisko do sklepu, apteki, kościoła. Można jednak od razu napomknąć o tym, że brak windy, przy stosunkowo wysokim piętrze, będzie odczuwalny itp.

Warto delikatnie zwracać uwagę na kwestie związane z konkretną nieruchomością, stanem technicznym, lokalizacją itp. Co jeszcze można poruszać w tego typu rozmowach? To choćby brak jasnej kuchni, balkonu, piwnicy, miejsca parkingowego. Niektórym nie podobają się mieszkania na parterze. Innym natomiast na bardzo wysokim piętrze. Pamiętajcie jednak o tym, aby wzbudzać sympatię i doprowadzić do tego, że tutaj obie strony będą zadowolone z finalnego przebiegu negocjacji. Wtedy nikt się bowiem nie rozmyśli przed sfinalizowaniem transakcji.