Dopalacze gdzie szukać pomocy

Dopalacze gdzie szukać pomocy

W katalogu najpoważniejszych w skutkach nałogów znajdzie się miejsce dla uzależnienia od dopalaczy. Problem ten jest stosunkowo świeży, ale dotyczy coraz większej liczby nastolatków. Uzależnienie od tego rodzaju środków psychoaktywnych może skończyć się śmiertelnie dla osoby nagminnie je stosujących. Jakie są skutki uzależnienia od dopalaczy? W jaki sposób pomóc możemy ludziom nałogowo aplikującym sobie dopalacze?

Czy w przypadku osób dotkniętych tym nałogiem leczenie uzależnienia od dopalaczy jest proste i przebiega w ten sam sposób jak w przypadku narkomanów i alkoholików? Nie warto bagatelizować tego problemu, a poniżej dowiecie się dlaczego.

Tragizm sytuacji

Każdy nałóg wpływa na stan zdrowia człowieka, na jego życie i kontakty z otoczeniem. Każdy nałóg ma charakter fizyczno-psychologiczny. Nie każdy nałóg musi koniecznie kończyć się śmiercią. W przypadku uzależnienia od dopalaczy leczenie jest nadzwyczaj konieczne. Dopalacze są pochodną rozmaitych substancji roślinnych i syntetycznych. Mają ogromny wpływ nie tylko na sferę psychiki człowieka, ale i również na ciało. Specyfik ten potrafi gruntownie zdewastować narządy wewnętrzne osoby uzależnionej. Do najczęściej spotykanych symptomów uzależnienia od tego rodzaju substancji należą: utrata wagi, blada cera, przekrwione oczy, nienaturalnie rozszerzenie źrenic, problemy z uzębieniem oraz owrzodzenie w okolicach nosa. Podobnie jak w przypadku wielu innych nałogów, tak i w tym wykazują wahania nastrojów i problemy społeczne. Człowiek, niestety przeważnie młody stosujący dopalacze nagminnie odsuwa się od rówieśników, wdaje się w konflikty z rodziną i znajomymi, opuszcza się w nauce. Nieleczone uzależnienie od opisywanych substancji psychoaktywnych kończy się zgonem. Detoks i terapia odwykowa to podstawa uniknięcia tego losu.  

Pomocna dłoń

Dopalacze gdzie szukać pomocyW przypadku uzależnienia od dopalaczy forma pomocy jest analogiczna do osób borykających się z problemem narkomanii. Jeśli zostaliśmy postawieni pod ścianą, ponieważ syn wpadł w ten niszczący nałóg i nie wiemy jak mu pomóc, skorzystajmy z darmowego telefonu zaufania. Zaletą takiego kontaktu jest pełna anonimowość rozmówcy i pewność, że otrzymamy wskazówki wobec możliwości leczenia osoby zainteresowanej. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, oscylującą wokół 100% rozmówczyni po drugiej stronie słuchawki zaproponuje skorzystać z pomocy centrum leczenia i terapii uzależnień. Po odbyciu takiej rozmowy zyskamy pewność co do dalszych kroków. Zapisując dziecko na odwyk, zyskujemy pewność, że trafi w odpowiednie ręce. Osią leczenia będzie detoks. Organizm osoby uzależnionej musi bowiem pozbyć się zgromadzonych substancji toksycznych. Odstawienie środków psychoaktywnych może spowodować, a w istocie na pewno spowoduje zespół odstawienia, czy jak kto woli zespół abstynencki. Charakteryzuje się on nadmierną potliwością, bólami i nerwowością. W zależności od stopnia uzależnienia obecni tam lekarze mogą nałogowcowi serwować leki farmakologiczne. Następnym krokiem jest leczenie samego nałogu. Odbywa się to w taki sposób, że nałogowiec poddawany jest zajęciom psychoterapeutycznym. Wykwalifikowani terapeuci uświadamiają osobę uzależnioną o drastycznych skutkach jego uzależnienia i zgubnym wpływie na najbliższe otoczenie. Wypracowywane są różnorodne nawyki i przyzwyczajenia. Człowiek dotknięty dopalaczowym nałogiem uczy się zupełnie nowych metod radzenia sobie ze stresem i frustracją. Oczywiście, to wszystko okazałoby się kompletnie bezcelowe, gdyby nie współpraca człowieka uzależnionego od dopalaczy z lekarzami. Nałogowiec musi zdawać sobie sprawę z istoty problemu, być go świadomy i naprawdę chcieć wyjść z tej matni. Osobom najbliższym, np. rodzicom zaleca się wspierać mentalnie uzależnionego. Należy zrozumieć i zaakceptować ten problem. 

Poczucie wstydu dotyczy w takim samym stopniu ludzi borykających się z tym problemem. Rozmowy z dzieckiem, jeśli podejrzewamy u niego skutki zażywania tego środka psychoaktywnego, mogą nas przybliżyć do poznania problemu i udzielenia mu właściwej pomocy. Leczenie na kasę chorych jest czasochłonne, bo liczba osób potrzebujących fachowej pomocy jest olbrzymia. Alternatywnym rozwiązaniem jest udanie się z dzieckiem do prywatnego ośrodka terapii uzależnień. Owszem, wydamy na to prywatne pieniądze, ale czymże one są w obliczu jawnego zagrożenia życia pociechy. Jakość leczenia jest równie wysoka, co w przypadku leczenia na NFZ. 

Złe towarzystwo

Sięganie po narkotyki, w tym środki psychoaktywne o charakterze dopalaczy ma związek z chęcią popisania się i ulżenia własnym problemom. Skoro wspomnieliśmy o chęci zwrócenia na siebie uwagi przez młodocianych, warto wiedzieć, że zażywanie dopalaczy może odbywać się w większych grupach znajomych. Jeśli syn bądź córka jest uzależniona od tego typu specyfików i trafiła pod pieczę prywatnej kliniki odwykowej, warto, jest wesprzeć na tyle, jak dalece jest to możliwe w procesie leczenia. W tym celu trzeba postawić na zakończenie relacji z grupami ludźmi, którzy mogliby ponownie skierować nałogowca na drogę uzależnienia.