Dom dla seniorów – jak wybrać taki najbardziej odpowiedni?

Dom dla seniorów - jak wybrać taki najbardziej odpowiedni?

Poza granicami naszego kraju bardzo popularne jest korzystanie z usług takich miejsc, jak domy dla seniorów. Wbrew temu, co w Polsce się uważa, cieszy się to popularnością nie tylko wśród osób chcących ulżyć sobie w opiece nad tymi właśnie seniorami, ale i wśród… samych seniorów, którym pozwala znaleźć nowy sposób na życie, w przyjaznym środowisku. No właśnie, ale to środowisko wcale nie musi być przyjazne. Wszystko zależy tu od tego, jaki dom dla seniorów finalnie wybierzemy. W tym krótkim poradniku przedstawimy nasze wskazówki związane z tymże wyborem.

Zobacz także:Fryzury 01.jpg nggid011 ngg0dyn 400x300x100 00f0w010c011r110f110r010t010

Jak wybrać właściwy dom dla seniorów? – praktyczne wskazówki

Choć wybór domu dla seniorów bardzo często jest bagatelizowany przez osoby podejmujące się go, warto nad nim przysiąść – zwłaszcza, że na szali mamy komfort życia osób najbliższych naszemu sercu. Poniżej przedstawiamy pięć naszych wskazówek, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji oraz ostateczne bycie z niej zadowolonym.

1. Postawmy na właściwą lokalizację

Dom dla seniorów powinien być zlokalizowany jak najbliżej miejsca naszego zamieszkania. To, że nasz senior będzie w nim żył nie oznacza, że nie będzie mógł nas odwiedzać. Również i my z pewnością będziemy chcieli to robić – a wygodniej i praktyczniej będzie, gdy znajdował się on będzie w okolicach naszego miejsca zamieszkania.

Sama lokalizacja również ma znaczenie – dom powinien znajdować się w cichej i spokojnej okolicy, stwarzającej warunki idealne dla wypoczynku.

2. Zadbajmy o renomę

Dobry dom dla seniorów to taki, o którym mówi się w samych superlatywach. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinniśmy więc zasięgnąć języka, zwłaszcza wśród osób, które umieściły swoich seniorów w takowym. Dobrym rozwiązaniem jest też podpytanie się samych obecnych rezydentów o ich odczucia z tym związane. Dobrym narzędziem będzie tu też Internet, choć opinie w jego obrębie nie zawsze okazują się wiarygodne. Jeżeli jednak te negatywne będą tu przeważały, będzie to mogło być dla nas czymś alarmującym i sugerującym konieczność sięgnięcia po inny dom opieki.

3. Dowiedzmy się więcej na temat obecnych lokatorów

CZ1B9851Jako że nasz senior w wybieranym przez nas domu będzie spędzał każdy kolejny dzień swojego życia, warto zadbać o to, by przebywał w najbardziej przyjaznym mu otoczeniu, wśród ludzi o przyjaznym mu nastawieniu oraz podobnych zainteresowaniach (ten ostatni aspekt nie jest koniecznością, a zaledwie czymś mile widzianym). Odwiedzając wyselekcjonowany przez nas dom dla seniorów przyjrzyjmy się więc jego obecnym mieszkańcom i zwróćmy uwagę na ich charakter. Zastanówmy się, czy współgra z tym reprezentowanym przez naszą osobę starszą.

Naturalnie rzecz biorąc ciężko jest znaleźć środowisko, w którym wszystko będzie idealne – nie oczekujmy tego też od domu dla seniorów i jego mieszkańców. Upewnijmy się jednak, że większości z nich bliska nam osoba się spodoba. Z wzajemnością, oczywiście.

4. Nadajmy priorytet potrzebom naszego seniora

Pamiętajmy, że w tym wszystkim zdecydowanie najważniejsze jest zadowolenie naszego seniora. Wybierając dom dla seniorów to jego uczyńmy więc osobą decyzyjną. Liczmy się z jego zdaniem – to przecież o komfort jego życia tak właściwie chodzi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie seniora w poszukiwania, które sprawi, że będzie on bardziej interesował się warunkami, ale też udzieli nam porad związanych z kryteriami wyszukiwania.

Podczas wybierania domu dla seniora powinniśmy mieć na uwadze jego indywidualne potrzeby, również te związane z jego stanem zdrowia. Absolutną koniecznością jest dostęp do całodobowej opieki pielęgniarskiej, ale też – w razie potrzeby – specjalistów. Naszym seniorem muszą zajmować się osoby odpowiednio do tego przygotowane, gotowe do pracy nawet z najcięższymi przypadkami. Im lepiej z tym wszystkim radzi sobie konkretny dom dla seniorów, tym lepiej.

5. Zadbajmy o obecność wszelkiego rodzaju aktywności

Jako że nasz senior w wybieranym przez nas domu będzie żył na co dzień, musimy zadbać o to, by po prostu się nie nudził, ale też nie spędzał każdego dnia bezczynnie. Nie dość bowiem, że negatywnie wpływa to na jego samopoczucie to jeszcze potrafi być przyczyną pogorszenia się jego stanu zdrowia (zwłaszcza układu mięśniowego).

Właśnie dlatego warto zadbać o to, by dom opieki dawał seniorowi możliwość uczestnictwa we wszelkiego rodzaju zajęciach – zarówno tych grupowych, jak i indywidualnych. Te pierwsze pozwolą mu nie tylko poruszać się i zakosztować czegoś twórczego czy angażującego, ale też zintegrować się z resztą rezydentów. Plusów płynących z tego jest więc całe mnóstwo.

Podsumowanie

Dom dla seniorów, który wybierzemy dla naszych bliskich musi być jak najlepszy, by adekwatnie podchodził do ich potrzeb, a jednocześnie stwarzał idealne warunki do ich życia. Nigdy nie podejmujmy decyzji związanej z jego wyborem pochopnie, zawsze dokładnie zestawiając ze sobą wszystkie “za” i “przeciw”. Koniecznie porównujmy też kolejne placówki, by znaleźć taką, która na pewno spełni oczekiwania nasze, ale i naszych seniorów.