Dlaczego warto mieć moskitiery?

moskitiera-okienna

Moskitiera to  prosty i bezpieczny sposób, by skutecznie pozbyć się niechcianych insektów. Drobna siatka, która jest podstawą jej konstrukcji blokuje dostęp owadów do wnętrz mieszkań i domów. Wystarczy ją zamontować, by cieszyć się spokojem przez rok, a w przypadku odpowiedniej konserwacji- nawet dłużej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, z których każdy posiada nieco inne właściwości lub specyficzne zastosowanie. Choć w obiegu krąży wiele nieprawdziwych informacji, to warto przekonać się do tego prostego narzędzia, by zapewnić sobie otoczenie bez komarów i much, których w okresie letnim nie brakuje. 

Moskitiery – rodzaje

moskitiera ochrona przed owadamiJednym z rodzajów moskitier są osłony ramkowe, które są jednocześnie najtrwalsze, wykonywane na zamówienie. Konstrukcja składa się z profilu, na którym rozpięta jet siatka. Niektóre montowane są do ramy- po zewnętrznej jej stronie, inne wymagają ingerencji w ramę okna. Niektóre można też demontować, dzięki czemu z łatwością można je zdjąć z okna na okres jesienno- zimowy, wydłużając jej użyteczność. Innym rodzajem są moskitiery rolowane,  które cechują się wysoką ceną. Nie są montowane bezpośrednio do okna, tylko we wnęce znajdującej się na zewnątrz. Oprócz klasycznej konstrukcji zawiera dodatkowo kasetę, która jest zabezpieczeniem przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jej design powoduje, że wygląda bardzo estetycznie i nie zaburza estetyki okna. Kaseta wykonana jest z aluminium, natomiast siatka z włókna szklanego. Nazwa pochodzi od mechanizmu jej działania, ponieważ sprężynowa siatka znajdująca się na uchwytach nawija się oraz zwija w zależności od potrzeb. Istnieją jeszcze tanie alternatywy wspomnianych rozwiązań. Moskitiery można przylepić do ramy okiennej za pomocą taśmy klejącej, która znajduje się wokół siatki. Ten rodzaj jest zwykle bardzo nietrwały.

Moskitiery – ceny

Cena moskitiery związana jest z wymiarem okna. Większość ofert producentów moskitier dostępna jest na wymiar, w związku z czym ciężko określić cenę za model. Ceny mogą być niższe przy zakupie osłon okiennych na wszystkie okna w domu lub mieszkaniu. W takiej sytuacji można negocjować rabat. Decydując się na zamówienie tego rodzaju osłon okiennych, można prosić o wstępną wycenę kosztów w kilku firmach. W ten sposób można porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich. Standardowy koszt moskitiery ramkowej przeznaczonej na małe okno wynosi od 30 do 40 złotych, ale droższa moskitiera rolowana na duże okno może oscylować wokół 300 i więcej złotych.

Jak pielęgnować moskitierę?

Odpowiednio konserwowana moskitiera może wytrzymać nie tylko jeden, ale nawet kilka sezonów. To bardzo ważny aspekt posiadania moskitier, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Większości osób wydaje się, że wystarczy prawidłowo dopasować rozmiar do wymiarów okna oraz precyzyjnie wykonać montaż. Tymczasem okazuje się, że moskitiery gromadzą więcej kurzu i zanieczyszczeń niż zasłony czy firanki. O wiele prościej jest też je wyczyścić, nawet bez użycia profesjonalnych środków. Aby zachować ich jak najdłuższą trwałość, zaleca się dwukrotnie mycie: przed i po sezonie. Wcześniej należy zdjąć ją z okna. W przypadku wersji ramkowej niezbędne jest użycie odpowiednich narzędzi. W przypadku moskitier montowanych na rzep, należy też mieć na uwadze, że częste ich ściąganie może spowodować osłabienie rzepu. Po demontażu moskitiery należy siatkę zamoczyć w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu czyszczącego lub mydła. Materiał można zanurzyć w wannie lub brodziku albo przygotowanej do tego celu misce. Całość należy delikatnie przecierać pianą, uważając by nie naruszyć struktury moskitiery. Na koniec należy całość spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Czy warto zostawiać moskitierę na zimę?

Kiedy pojawiają się pierwsze chłody, nie otwieramy okno już tak często jak w okresie letnim. Odczuwalna jest też mniejsza ilość owadów. Użyteczność moskitier jest wtedy znacznie mniejsza. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad sensownością pozostawiania siatki w oknie. To czy powinna ona zostać, czy nie zależy głównie od rodzaju moskitiery. Modele ramkowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego bezpiecznie mogą pozostać na miejscu w okresie zimowym. W innych przypadkach krople deszczu oraz śniegu pozostające na siatce mogą zamarzać i prowadzić do uszkodzenia delikatnego materiału. Zwykle polega to na utracie elastyczności i sprężystości, siatka jest wtedy  mniej naciągnięta i tym samym mniej skuteczna. Moskitiery rolowane są zakładane na stałe i w żaden sposób nie można ich ściągnąć na zimę, więc problem w tym przypadku nie istnieje. Należy jednak pamiętać, by przed jej nadejściem zwinąć materiał w całości do kasety. Wiele osób zapomina o tej ważnej czynności i próbuje zrobić to natychmiast, kiedy przypomną sobie o swoim błędzie. Nie należy jednak rolować mokrej ani zmarzniętej siatki, ponieważ prowadzi to do jej uszkodzenia. Czynność należy pozostawić do momentu, gdy moskitiera będzie sucha, a jej zwinięcie nie spowoduje żadnych uszkodzeń.