Blog książkowy

Blog książkowy – podstawowe wskazówki dla początkujących: Pierwsze miesiące blogowania z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Na początku chodzi o spełnianie marzeń, ale potem nic nie stoi na przeszkodzie, by zarabiać na takim hobby. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadzenie bloga na dowolny temat nie jest łatwym zadaniem.

Dlaczego późne planowanie jest tak ważne? Czy inspiracja jest korzystna? Czy nagrywanie ciekawostek to dobre rozwiązanie? Dlaczego poprawność gramatyczna jest tak ważna? Jak skutecznie analizować wyniki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym wpisie, dlatego zapraszamy do lektury.

Dlaczego późne planowanie jest tak ważne?

Blog książkowy
Blog książkowy

Regularne pisanie postów to rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę na początku, ale później należy uwzględnić wiele przypadkowych sytuacji. Wśród nich możemy wyróżnić np. zmęczenie, przepracowanie, brak inspiracji, wychodzenie ze znajomymi. Jeśli obawiasz się, że nie dojdziesz do naruszeń w swoich publikacjach, zaplanuj swoje posty odpowiednio wcześnie. W praktyce oznacza to, że jeśli danego dnia piszemy naprawdę dobrze, warto rozważyć stworzenie kilku postów zapasowych. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć nowych treści, możemy je opublikować. Należy jednak pamiętać, że budowane przez nas wpisy nie powinny być nieaktualne. Na przykład bardzo powszechne są komentarze, oświadczenia lub inne informacje dotyczące kopii zapasowych, które można opublikować niemal w dowolnym momencie. Gdy wspominamy o bieżących wydarzeniach, powinniśmy jak najszybciej udostępnić informację, w przeciwnym razie post straci na świeżości i nikomu zainteresowania.

Czy inspiracja jest korzystna?

Wiele osób zastanawia się, skąd właściwie czerpać pomysły na różne artykuły, które interesują czytelników. Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest najłatwiejsza. Zanim zdecydujemy się na założenie własnego bloga, powinniśmy najpierw zastanowić się nad koncepcją i zaplanować umieszczenie treści, które chcemy tam publikować. Warto jednak wiedzieć, że to zupełnie naturalne, że prowadzenie strony internetowej przez długi czas wiąże się ze zmianą dotychczasowych założeń. Całkowicie zrozumiałe, bo najważniejsze jest to, że treść jest zróżnicowana. Nic nie stoi na przeszkodzie obserwowaniu innych i motywowaniu siebie. Nie kopiujmy poszczególnych treści, ponieważ są one przede wszystkim nielegalne i niemoralne. Zajrzyjmy więc na bloga i zobaczmy, jakie informacje są tam zamieszczane. Warto zainspirować się kimś z większym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest wyróżnienie się.

Czy nagrywanie ciekawostek to dobre rozwiązanie?

Wielu blogerów masowo przegląda różne artykuły. Warto zapisać link do posta, jeśli natrafimy na ciekawe informacje i mogą się we wpisie przydać. Nie oczekuj, że będziemy w stanie zapamiętać tę stronę i wrócić do niej w przyszłości. Oczywiście można użyć mniejszej liczby linków, ale jeśli tych artykułów jest więcej, mogą pojawić się poważne problemy. W przypadku, gdy prowadzimy blog książkowy, warto podkreślić cytaty. W tym celu można wykorzystać karteczki samoprzylepne o małych rozmiarach. Skutkiem tego nie jest konieczność zaznaczania pojedynczej informacji w kopii.

Dlaczego poprawność gramatyczna jest tak ważna?

Warto wspomnieć, że do prowadzenia dobrego bloga wcale nie jest nam potrzebny wykształcony polski językoznawca. Nie zmienia to jednak faktu, że poprawność językowa jest bardzo ważna. Okazuje się, że nawet najlepsze pomysły zawierające błędy ortograficzne, stylistyczne czy językowe skutecznie odstraszają czytelników, a tego na pewno chcemy uniknąć. Popełnienie poważnego błędu może prowadzić do wielu absolutnie niepotrzebnych kpin. Niestety czytelnicy często okazują się złośliwi. Sprawdźmy, co napisaliśmy. Jeśli to możliwe, przekażmy tekst bliskiej osobie do sprawdzenia.

Jak skutecznie analizować wyniki?

Prowadzenie bloga powinno obejmować analizę wielu wyników. Nie mówię tu tylko o sprawdzaniu wykresu słupkowego, ale także o analizie popularności poszczególnych tekstów. Dla niektórych wystarczy wyświetlenie licznika, ale nie możemy z niego odczytać ciekawych informacji. Korzystajmy więc z dostępnych narzędzi, którymi dysponujemy za darmo. Sprawdzimy tam informacje o wieku i płci czytelnika, a także o mieście zamieszkania. Zobaczymy też najpopularniejsze wpisy i wiele innych informacji. Na ich podstawie jesteśmy w stanie lepiej dopasować treści do osób, które nas obserwują.