Rehabilitacja – klucz do pełnej sprawności fizycznej
Do czego służy rehabilitacja? Jest przeznaczona w celu powrotu do pełnego zdrowia osoby, która uległa wypadkowi, wszelkim urazom ciała lub cierpi na chorobę odbierającą sprawność fizyczną i psychiczną. Pacjent dzięki rekonwalescencji może uzyskać utracone zdrowie i powrócić do życia zawodowego i społecznego http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/lampa-sollux/. Często rehabilitacja jest kierowana przez kilku specjalistów, takich jak: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, pielęgniarka itd. By rekonwalescencja miała pozytywny skutek, należy rozpocząć pracę ze specjalistami, którzy wykazują się dużą wiedzą i doświadczeniem.
Jakie są rodzaje rehabilitacji?
Czynniki wpływające na wybór odpowiedniego typu leczenia u pacjenta to rodzaj choroby i jej stadium. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów rekonwalescencji:
- Rehabilitacja neurologiczna. Jest ona dostępna w placówkach szpitalnych oraz w przychodni, w której doszło do rozpoznania choroby. Czas jej trwania uzależniony jest od stanu choroby. Ważne jest, aby uzyskać od lekarza skierowanie na tę rehabilitację.
- Rehabilitacja kardiologiczna. Stosowana jest w przypadku osób, które mają problemy z układem krwionośnym. Osoby, które przeżyły zawał lub cierpią na inne choroby serca, rehabilitacja ma pomóc w codziennym funkcjonowaniu pacjenta, ograniczyć postęp choroby i wydłużyć czas życia. Skorzystanie z tej formy terapii jest możliwe poprzez skierowanie od lekarza kardiologa.
- Rehabilitacja pulmonologiczna. Osobom, które zmagają się z dolegliwościami płuc i oskrzeli. Również w tym przypadku trwa ona kilka tygodni.
- Ruchowa rehabilitacja to jedna z najczęściej stosowanych rodzajów terapii. Ma za zadanie jak najlepiej usprawnić układ kostno-stawowy. Tutaj wyróżnia się dwie metody leczenia: kinezyterapia, czyli ćwiczenia lecznicze oraz fizykoterapia, wszystkie działania mające wspomóc proces zdrowienia, czyli masaż, hydroterapia, elektroterapia, laseroterapia, leczenie światłem itd.
- Terapia psychologiczna. Zapewnia osobom niepełnosprawnym wsparcie psychiczne w przystosowaniu się do obecnej sytuacji zdrowotnej. Działania, które zalicza się do tego rodzaju rehabilitacji to muzykoterapia, biblioterapia, ergoterapia i wiele innych.
Gdzie można przeprowadzić rehabilitację?
Rekonwalescencję można odbyć w różnych miejscach. Forma stacjonarna, czyli szpital, niestacjonarna (przychodnia, gabinet rehabilitacyjny, ośrodek) lub terapia w zaciszu domowym. To gdzie chory będzie realizował rehabilitację, zależy między innymi od jego stanu zdrowia. Skierowanie wystawione przez lekarza ma ważność przez 30 dni od momentu wystawienia. W tym czasie pacjent musi się zapisać na rewalidację. Możliwy jest dojazd fizjoterapeuty do pacjenta jednak tylko wtedy, gdy jest on niezdolny do poruszania się. W tej sytuacji decyzję o takim trybie rekonwalescencji decyduje lekarz. Z kolei przy urazach kończyn i wykonanych u pacjenta zabiegach ortopedycznych polecane jest udanie się na terapię do gabinetu rehabilitacji. Również ta forma odpowiednia jest dla osób z chorobami serca i układu oddechowego. Szpital to miejsce, w którym może zostać wykonana rekonwalescencja. Pacjent, który jest leczony w placówce szpitalnej, może brać udział w zabiegach na terenie ośrodka. Ta forma stacjonarna jest często dalszym ciągiem leczenia chorób neurologicznych, układu krążenia oraz płuc. Zarówno tutaj potrzebne jest skierowanie, które wypisuje lekarz z oddziału szpitala.
Czym powinien się cechować gabinet rehabilitacyjny?
Wszystkie placówki przeznaczone do pomocy w odzyskaniu pełnej sprawności osobom chorym, są ściśle kontrolowane przez NFZ. Dzięki temu każdy pacjent ma pewność, że powierza swoje zdrowie odpowiednim specjalistom. Profesjonalne wyposażony gabinet rehabilitacyjny musi spełniać wszystkie wymogi sanitarne i posiadać podjazdy, uchwyty, które umożliwią dojazd osobom poruszającym się na wózku. Wchodząc do takiego miejsca, powinien być widoczny podział pomieszczeń, w których wykonywane są różne zabiegi. Terapie opierające się na promieniowaniu elektromagnetycznym muszą odbywać się w salach izolowanych, by nie szkodzić otoczeniu. Inne zabiegi takie jak: kinezyterapia i masaże powinny również przebiegać w osobnych pomieszczeniach. By wybrać jak najlepsze miejsce do rekonwalescencji, można porównać ofertę gabinetów rehabilitacyjnych i sprawdzić między innymi wyposażenie obowiązkowe, ale też dodatkowe. Profesjonalne meble i nowoczesne sprzęty diagnostyczne powinny znajdować się w takim miejscu, by pacjent mógł czuć się dobrze zaopiekowany i pewny, że usługi rehabilitacyjne są świadczone na wysokim poziomie http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/masaz-leczniczy/. Prawidłowo zaopatrzony gabinet rehabilitacyjny musi posiadać w sali gimnastyki leczniczej: stół, drabinki, maty, rotory, kabinę UGUL, materace, tablice do ćwiczeń manualnych dłoni. Natomiast dodatkowym ekwipunkiem są: wanna do hydroterapii pomagająca w dolegliwościach bólowych kończyn dolnych i górnych, aparat do kriostymulacji itp. Istotne jest to, aby sale posiadały parawany, masujące krzesła, podgrzewacze do ręczników, kompresy, tablice medyczne oraz lustra korekcyjne. Wszystkie urządzenia i meble muszą spełniać warunki Narodowego Funduszu Zdrowia, więc każda osoba kontynuująca leczenie w gabinecie rehabilitacyjnym ma gwarancję profesjonalnej opieki.