Jak kłaść wykładziny dywanowe?

Jak kłaść wykładziny dywanowe?

Jak kłaść wykładziny dywanowe? Czy możemy sami ułożyć i zamontować wykładzinę dywanową? z pewnością. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Aby chronić tę powierzchnię przed hałasem i zimnem, należy ją cierpliwie i ostrożnie kłaść.

Jak kłaść wykładzinę dywanową?

Jak kłaść wykładziny dywanowe?
Jak kłaść wykładziny dywanowe?

Produkt należy rozpakować co najmniej 24 godziny przed instalacją, aby mógł zaaklimatyzować się do temperatury pokojowej. Minimalna temperatura pomieszczenia podczas instalacji to 18°C, a maksymalna wilgotność 65%. Temperatura podłoża powinna wynosić co najmniej 10°C. Większość wykładzin i płytek dywanowych można kłaść nad ogrzewaniem podłogowym pod warunkiem, że temperatura nie przekracza 27°C. Ogrzewanie należy wyłączyć na 48 godzin przed montażem. Ostateczny efekt montażu w dużej mierze zależy od podłoża, na którym układana jest wykładzina, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jej odpowiednie przygotowanie.

Ostateczny efekt układania wykładziny dywanowej obiektowej w dużej mierze zależy od stanu podłoża, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Podłoże powinno być czyste, gładkie i suche, wolne od zanieczyszczeń takich jak kleje, oleje, smary i środki polerskie. Wilgotność płyty betonowej powinna być mniejsza niż 75% wilgotności względnej, mierzona higrometrem. Pylącą powierzchnię o silnej chłonności wody należy dokładnie odkurzyć i pokryć specjalnym podkładem. Należy również poczekać, aż odczynnik całkowicie wyschnie przed użyciem rzepu lub innego systemu do klejenia płytek. Zaprawa mineralna powinna być mocna, a uszkodzone miejsca lub ubytki wyrównać specjalną szpachlą o grubości min. 3 mm. Wszelkie pozostałości podłogi należy usunąć.

Wszelkie zabrudzenia, pęknięcia lub nierówności należy usunąć. Jeśli mamy podłogi betonowe lub z płytek, do usunięcia nierówności zawsze można użyć szpachli. Z drugiej strony w przypadku zwykłego zużycia podłogi drewnianej znacznie łatwiej będzie ją po prostu usunąć.

Czy chcemy, aby nasze wykładziny obiektowe przez długi czas zachowały doskonały wygląd? Użyjmy więc pianomatów! Jest to poduszka dywanowa wykonana z miękkiej pianki poliuretanowej. Jego zastosowanie doskonale tłumi dźwięki spod podłogi, zapewniając jednocześnie dodatkową izolację akustyczną. Ponadto dywany z wypełnieniem piankowym są trwalsze – materiał ten zapewnia dodatkową amortyzację. Warto również wspomnieć o wpływie mat na zdrowie. Podkład tworzy środowisko niesprzyjające rozwojowi grzybów. Dodatkowo zapobiega wydostawaniu się kurzu spod podłogi.

Montaż płytek dywanowych

AdobeStock 145458312Po pokryciu obszaru roboczego klejem i całkowitym wyschnięciu płytki można montować przy użyciu standardowych technik układania. Układanie płytek, gdy klej na rzepy jest jeszcze mokry, spowoduje trwałe połączenie. Zaleca się nałożenie na powierzchnię całego pomieszczenia specjalnego kleju. W przypadku modułowych podłóg podniesionych należy upewnić się, że klej na rzepy podczas użytkowania nie przedostanie się pomiędzy moduły podłogi podniesionej. Większość płytek dywanowych, zwłaszcza z przyciętymi płytkami z aksamitu, podąża w tym samym kierunku, co strzałka kierunku. Jest to tak zwany układ „holistyczny”. Niektóre płytki mają bardzo wyraźne kierunki lub wzory i muszą być układane zgodnie z zalecanymi wzorami, np. „szachownica”, „cegła” lub inne wzory określone w specyfikacji produktu.

Do mocowania wykładziny w rolce zaleca się użycie specjalnego kleju do wykładzin dywanowych. Montaż należy wykonać na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Wykładziny należy układać na zakład i odpowiednio docinać krawędzie, ponieważ producent nie gwarantuje idealnej prostej krawędzi na całej długości rolki. W przypadku dywanów z wzorami dywanowymi przycinaj tylko jedną stronę. Dywan należy odpowiednio naciągnąć przed przyklejeniem, tak aby pasował do całej długości wzoru. Warto używać wałków dociskowych lub pacy korkowej w zależności od rodzaju wykładziny. Ma to na celu usunięcie powietrza i zapewnienie dobrej przyczepności wykładziny podłogowej do kleju.

W zastosowaniach komercyjnych zdecydowanie zaleca się przyklejenie podłogi tuftowanej bezpośrednio do podłoża. Przykładowo, w celu poprawy komfortu użytkowania, do tego typu pokrowca można zastosować dodatkową wyściółkę. Czasami jednak może być konieczne wzmocnienie wykładziny elastycznym podkładem. Technika ta polega na tym, że do połączenia warstwy spodniej z odpowiednio przygotowaną powierzchnią stosuje się klej lub specjalny rodzaj warstwy spodniej. Wykładzina jest następnie łączona z dolną warstwą za pomocą kleju do wyłożenia. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania dodatkowych podkładek nie można zagwarantować stabilności wymiarowej wgnieceń spowodowanych wykładzinami podłogowymi i kółkami meblowymi.

Jak ułożyć wykładzinę podłogową na schodach?

Schody w budynkach komercyjnych mogą różnić się wyglądem, zastosowanymi materiałami i konturami. Montujący wykładzinę może osiągnąć pełny efekt szerokiego wzoru poprzez ciągłe opuszczanie jej po schodach. Jednak większość schodów w lokalach handlowych wymaga zastosowania środków bezpieczeństwa, tzw. podnosków na krawędzi stopni. Cała powierzchnia wykładziny musi być przyklejona do konstrukcji schodów.